Osnutek Odloka o prenehanju javnega zavoda Romski zaposlitveni center
datum: 26. 10. 2015
O osnutku bo Občinski svet Mestne občine Novo mesto razpravljal na decembrski seji.
V mesecu decembru bomo na seji občinskega sveta v prvi obravnavi obravnavali Osnutek Odloka o prenehanju javnega zavoda Romski zaposlitveni center. Vse morebitne predloge ali pripombe sporočite na elektronski naslov: janez.doltar@novomesto.si ali pokličite na telefonsko številko: 07 39 39 291.
Občinski sveti Mestne občine Murska Sobota in Mestne občine Novo mesto ter občin: kocjan, Beltinci, Kočevje, entjernej, Krško, Ribnica, Trebnje, Brežice, Rogašovci, Ivančna Gorica, Črenšovci, Grosuplje in Lendava so v letu 2007 sprejeli Odlok o ustanovitvi javnega zavoda Romski zaposlitveni center (Uradni list RS, št. 9/2007) s katerim so ustanovili javni zavod z namenom omogočanja lažjega vstopanja Romov do trga dela in vrnitve vanj z razvojem programov za njihovo izobraževanje in usposabljanje, s ciljem odprave njihove neenakosti in diskriminacije na trgu dela na območju občin kocjan, Beltinci, Kočevje, entjernej, Krško, Ribnica, Trebnje, Brežice, Rogašovci, Ivančna Gorica, Črenšovci, Grosuplje in Lendava ter mestnih občin Murska Sobota in Novo mesto. Javni zavod Romski zaposlitveni center v letih 2011, 2012, 2013 in 2014 (vir: www.ajpes.si) ni posloval, ob tem pa so prenehale potrebe oziroma pogoji za opravljanje dejavnosti, za katere je bil javni zavod ustanovljen, kar je, v skladu z določilom tretje alineje prvega odstavka 54. člena Zakona o zavodih /ZZ/ (Uradni list RS, št. 12/1991, 8/1996, 36/2000-ZPZDC, 127/2006-ZJZP), razlog za prenehanje zavoda.
Zakon o zavodih /ZZ/ v tretjem odstavku 54. člena določa, da zavod preneha, če ustanovitelj sprejme akt o prenehanju zavoda, ker so prenehale potrebe oziroma pogoji za opravljanje dejavnosti, za katero je bil zavod ustanovljen. Ob navedenem je potrebno opomniti, da se, po določilu drugega odstavka 54. člena Zakona o zavodih /ZZ/ v navedenem primeru opravi postopek likvidacije zavoda v skladu z zakonom. Likvidacijo pravnih oseb ureja veljavni Zakon o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju /ZFPPIPP/ (Uradni list RS, št. 13/2014-uradno prečiščeno besedilo, 10/2015-popr.). Slednji v 6. členu določa, da sta postopka prisilnega prenehanja: 1. izbris iz sodnega registra brez likvidacije in prisilna likvidacija.
Izbris iz sodnega registra brez likvidacije ureja Zakon o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju /ZFPPIPP/ v 7. poglavju. Izbris iz sodnega registra brez likvidacije se uporablja, če nad pravno osebo ni bil začet postopek zaradi insolventnosti ali prisilne likvidacije. Za odločanje o postopku izbrisa iz sodnega registra brez likvidacije je pristojno sodišče, na območju katerega ima pravna oseba svoj sedež in ki je pristojno za odločanje o vpisih podatkov o tej pravni osebi v sodni register (425. člen ZFPPIPP). Kot izhaja iz določil prvega odstavka 427. člena Zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju /ZFPPIPP/ se pravna oseba (javni zavod) izbriše iz sodnega registra brez likvidacije: 1. če je prenehala poslovati, nima premoženja in je izpolnila vse svoje obveznosti ali 2. če ne posluje na poslovnem naslovu, vpisanem v sodnem registru, ali 3. če obstajajo drugi pogoji, ki jih zakon določa kot razlog za izbris pravne osebe iz sodnega registra brez likvidacije. Na tem mestu moramo opomniti, da so izpolnjeni pogoji za izbris Javnega zavoda Romski zaposlitveni center iz sodnega registra brez likvidacije, saj je javni zavod prenehal poslovati. Slednje izhaja tudi iz Letnih poročil za leta 2011, 2012, 2013 in 2014 (vir: www.ajpes.si). V navedenih letih javni zavod ni posloval in ni imel prihodkov od poslovanja.
Za postopek izbrisa se uporabljajo pravila postopka vpisa v sodni register, določena v Zakonu o sodnem registreu /ZSReg/ (Uradni list RS, št. 54/2007-65/2008, 49/2009, 82/2009, 82/2013-ZGD-1H, 17/2015) (429. člen ZFPPIPP). Sodišče odloči o začetku postopka izbrisa na predlog upravičenega predlagatelja (431. člen ZFPPIPP) t.j. oseba, ki je lastnik objekta na naslovu, ki je v sodni register vpisan kot poslovni naslov pravne osebe. Upravičeni predlagatelj mora predlogu za izbris priložiti dokaz, da je lastnik objekta (433. člen ZFPPIPP).
Sprejem odloka nima finančnih posledice za občine ustanoviteljice saj se predvideva ukinitev javnega zavoda, ki je posredni proračunski uporabnik. Vse občine morajo sprejeti Odlok v enakem besedilu.
Več podrobnosti si lahko preberete v priponki.
Osnutek Odloka o prenehanju javnega zavoda Romski zaposlitveni center z obrazložitvijo
nazaj