Odgovore na vprašanja in pobude v skladu s Poslovnikom občinskega sveta Mestne občine Novo mesto pripravijo pristojni uradi občinske uprave.
Svetniki lahko svoja vprašanja oddate na povezavi.
Pred objavo jih potrdita direktor občinske uprave in župan.
902-0012/2024-237 Uporaba zemeljskega plina
Datum: 30. 05. 2024
Urad: Urad za razvoj in prostor
Svetniška skupina: Konkretno
Svetnik: Silvo Mesojedec
Vprašanja, pobude in pohvale
Res je, da zakon ne prepoveduje uporabe zemeljskega plina in ne ukinja plinskih omrežij in ne omejuje prodajale plina tistim, ki ga že uporabljajo. Vendar pa se ne bodo več izdajala gradbena dovoljenja za vgradno plinskih kotlov po 1.1.2025. Ali bo potem občina ločevala med občani, ki lahko uporabljajo plinovodno omrežje in tistimi, ki ga ne smejo? Torej, bomo imeli dve kategorije občanov. Tisti, ki so že v preteklosti lahko pridobili, pa tudi, če ga ne uporabljajo, in tisti, ki so zaradi zakona nemočni.
Odgovor
Mestna občina Novo mesto ne bo ločevala med občani glede uporabe plinovodnega omrežja in ne bo omejevala priklopov na omrežje. Obstoječi objekti pri rekonstrukciji kotlovnice ne potrebujejo pridobivanja gradbenega dovoljenja. Tako za priklop teh objektov na plinovodno omrežje ne bo omejitev.
Državni zbor je aprila letos sprejel nov Energetski zakon (EZ-2). Ta določa, da vgradnja kotla na zemeljski plin ali utekočinjen naftni plin ne bo dovoljena v stanovanjskih stavbah, za katere bo vloga za gradbeno dovoljenje dana po 1. januarju 2025.
Predvidoma letos, najpozneje pa v roku leta dni, bo Borzen razpisal subvencije za proizvodnjo bioplina. Če bo v distribucijsko omrežje zemeljskega plina priključen vir plina obnovljivega izvora, se pričakuje, da bodo omejitve rabe plina nekoliko manjše.
Pripravil:
Aleš Šurla,
višji svetovalec za razvojne projekte
in energetski management
Peter Geršič,
vodja razvojno projektne pisarne
dr. Iztok Kovačič dr. Jana Bolta Saje
vodja Urada za prostor in razvoj direktorica občinske uprave
Nazaj na seznam