Odgovore na vprašanja in pobude v skladu s Poslovnikom občinskega sveta Mestne občine Novo mesto pripravijo pristojni uradi občinske uprave.
Svetniki lahko svoja vprašanja oddate na povezavi.
Pred objavo jih potrdita direktor občinske uprave in župan.
902-0027/2023-87 Zbiranje podpisov za spremembo zakonodaje s ciljem reševanja problematike otrok iz težavnih socialnih okolij
Datum: 13. 07. 2023
Urad: Kabinet župana
Svetniška skupina: Konkretno
Svetnik: Silvo Mesojedec
Vprašanja, pobude in pohvale
Zbiranje podpisov za spremembo zakonodaje s ciljem reševanja problematike otrok iz težavnih socialnih okolij
V teh dneh se zaključuje zbiranje podpisov za spremembo zakonodaje s ciljem reševanja problematike otrok iz težavnih socialnih okolij. Zbranih podpisov za vložitev predlogov za spremembe štirih zakonov je sicer dovolj. Vendar lahko že iz glasovanja na občinskem svetu svetnikov Gibanja Svobode, ki so se glasovanja vzdržali in svetnikov SD, ki sta glasovala proti , sklepamo, da predlogi v parlamentu ne bodo sprejeti. Dejstvo je, da politika v Ljubljani teh težav ne zaznava, občinski politiki koalicijskih strank pa se morajo podrejati državni politiki brez svojega jaza.
Zato zastavljam vprašanje kakšen je rezervni scenarij občine, ko bodo ti predlogi zavrnjeni? Dejstvo je, da je v letošnjem letu zaznati bistveno poslabšanje situacije na našem področju. KS Bučna vas tu izrazito prednjači. Je žrtveno jagnje lokalne politike, ki se ne zna upreti neučinkoviti državni politiki.
Državi ni problem nakazati 3 mio € za urejanje Žabjaka, ker nima nikakršne vizije po učinkovitem vključevanju Romov v družbo. S tem pa je bila varnostna situacija v KS Bučna vas še poslabšana, neurejenost romskega geta Žabjak pa le še večja.
Moje vprašanje se torej glasi:
1. Kakšen je rezervni scenarij, ko bodo predlogi zakonov zavrnjeni?
2. Na kakšen način boste vsaj delno ublažili situacijo v KS Bučna vas in s tem obdržali žrtveno jagnje pri življenj? KS Brusnice prejema zaradi smetišča nadomestilo za prometno ogroženost ter nadomestilo za ogroženost in nevarnost za okolje. Seveda ni sporno to nadomestilo.
Vendar se krajani KS Bučna vas soočajo z bistveno večjimi težavami in bi vsekakor bili upravičeni do primernega nadomestila za svojo zapostavljenost.
Odgovor
Zakonodajne spremembe za otroke iz težavnih socialnih okolij, ki jih je v državni zbor vložila skupina 11 županj in županov iz jugovzhodne Slovenije in Posavja, naslavljajo predvsem vzroke. Zavedamo se, da želijo občani Mestne občine Novo mesto in krajani KS Bučna vas živeti predvsem v normalnem in varnem okolju, kar je v prvi vrsti naloga policije in tudi pristojnih inštitucij. Ker je nemogoče reševati samo posledice, so predvsem potrebne sistemske spremembe v sami politiki in politiki trga dela. Vloženi predlogi zakonskih sprememb so tako pomemben preizkus za slovensko politiko, ki ne more zanikati odgovornosti za več desetletno slabšanje razmer. Na odločevalcih je, da se odločijo, kakšno prihodnost najranljivejših slovenskih otrok želijo graditi. Podpora pomeni začetek aktivnega reševanja vse slabših razmer, ki ob sedanji socialni, delovni in izobraževalni politiki realno poslabšuje možnosti otrok. Ob morebitni nepodpori pa bo zelo glasno vprašanje namenjeno koalicijskim poslancem s strani velikega dela državljanov, kakšni so njihovi alternativni predlogi in kaj bodo za reševanje nedvoumne problematike odločevalci storili sami.
Na Mestni občini Novo mesto si bomo tudi v prihodnje prizadevali za dobro sodelovanje vseh pristojnih organov in strateško reševanje romske problematike. Kot lokalna skupnost v skrbi za soobčane in v okviru naših pristojnosti še dodatno namenjamo posebno pozornost zagotavljanju varnosti krajanov, ki prebivajo v bližini romskih naselij. Občina je z namenom zagotavljanja večje varnosti na vplivih območjih romskih naselij (Muhaber, Hudo, Otočec) investicijsko poskrbela za izboljšanje prometno-varnostnih razmer (izgradnja javne razsvetljave, površin za pešce), na podlagi sklepa Občinskega sveta za vključitev dodatnih lokacij med lokacije na katerih je dovoljeno snemanje, pa bo vzpostavljen videonadzor na izbranih izpostavljenih prometnih površinah v širšem območju največjega romskega naselja Žabjak-Brezje (Potočna vas, Muhaber, Žabjak in Hudo).
Pripravila:
Monika Gabrič Simon,
vodja Kabineta župana po pooblastilu št.
1000-0009/2018-65 z dne 16. 1. 2023
mag. Gregor MACEDONI,
župan
Nazaj na seznam