Odgovore na vprašanja in pobude v skladu s Poslovnikom občinskega sveta Mestne občine Novo mesto pripravijo pristojni uradi občinske uprave.
Svetniki lahko svoja vprašanja oddate na povezavi.
Pred objavo jih potrdita direktor občinske uprave in župan.
902-0020/2024-284 Požar na Golušniku
Datum: 11. 07. 2024
Urad: Urad za infrastrukturo
Svetniška skupina: Socialni demokrati
Svetnik: Srečko Vovko
Vprašanja, pobude in pohvale
Prejšnji teden je gorel na Golušniku kmetijski objekt in gasilci so ostali brez vode okoli 30 minut. Zaradi preslabega pretoka vode na vodovodnem omrežju Ždinja vas in Kamenje gasilci niso dobili dovolj vode, kljub temu, da so izpraznili okoliške privatne vodohrane (štirne), so morali polniti vodo iz hidranta pri trgovini Hofer v Bučni vasi. Kaj bo MO NM naredila, da ne bo prihajalo do takih blamaž pri gašenju imovine? Svetniška skupina SD Novo mesto meni, da je treba pristopiti k posodobitvi vodovoda na tem območju in izgradnji vodovodnega omrežja Kamenska Gora Golušnik in Trška gora, kajti tu niso samo zidanice, temveč tudi kmetijski in stanovanjski objekti.
Odgovor
Območje naselja Golušnik ter lokacija požara se nahajata na območju, kjer ni vzpostavljenega vodovodnega in hidrantnega omrežja. To območje je zunaj aglomeracij, ki jih je Mestna občina Novo mesto zavezana opremiti z vodovodnim in hidrantnim sistemom.
V zvezi s konkretnim požarom smo pridobili tudi pisni odgovor Gregorja Blažiča, direktorja - poveljnika GRC Novo mesto, ki ga v celoti podajamo v nadaljevanju:
»Spoštovani,
Glede na vaše vprašanje o intervenciji ob požaru na Golušniku, ki se je zgodila 2. julija 2024, vam iz Gasilsko-reševalnega centra Novo mesto podajamo naslednje pojasnilo:
Ob prihodu na kraj požara smo ugotovili, da gre za polno razvit požar kozolca, v katerem je bila skladiščena večja količina sena, nameščena sončna elektrarna ter shranjeni traktor, nekaj priključkov in osebno vozilo. Pred našim prihodom so lastniki in sosedje uspeli pravočasno umakniti traktor, nekaj priključkov in osebno vozilo iz gorečega objekta, kar je bistveno pripomoglo k zmanjšanju škode. V požaru je bil uničen le gozdarski vitel, ki je ostal v objektu.
Intervencija je bila zaradi zelo težko dostopnega terena za gasilska vozila izjemno zahtevna. Lokacija požara se nahaja na območju, kjer ni vodovodnega in hidrantnega omrežja, kar je še dodatno otežilo naše delo. Za dodatno oskrbo z vodo smo uporabili vodo iz vodnjakov (štirn) bližnjih objektov, kar je bilo ključno za ohranjanje zadostne oskrbe med intervencijo.
Ker na tem območju ni hidrantnega omrežja, smo morali organizirati dovoz vode s pomočjo dodatnih gasilskih enot. Vodo smo dovažali iz hidrantov v Kamenju in Bučni vasi, pri čemer se je hidrant v Bučni vasi, ki je na glavnem vodu, izkazal za bolj učinkovitega. Zaradi dobrega tlaka in pretoka je hitrost polnjenja cisterne velikokrat bolj pomembna od bližine hidranta, saj hitrejše polnjenje omogoča bolj učinkovit dovoz vode na požarišče.
Vode za gašenje gasilcem ni zmanjkalo, vendar je bilo občasno potrebno omejiti porabo in prilagoditi taktiko gašenja ter reševanja glede na razpoložljive vire. Kljub zahtevnosti intervencije so vsa sodelujoča gasilska društva (PGD Ždinja vas, PGD Kamence, PGD Stopiče) in Gasilsko-reševalni center Novo mesto (GRC NM) odlično sodelovala, kar nam je omogočilo uspešno lokalizacijo požara. Ohranili in rešili smo vse kmetijske stroje ter preprečili, da bi se požar razširil na sosednje objekte, kozolec pa je popolnoma pogorel.
Na koncu bi želeli poudariti, da je zagotavljanje zadostne količine vode pri takšnih intervencijah ključno. Kljub temu, da na tem območju ni hidrantnega omrežja, smo s skupnimi napori in prilagodljivostjo gasilskih enot uspeli izvesti intervencijo brez poškodb in preprečili širjenje požara na sosednje objekte.
Hvala za vaše vprašanje in zanimanje za naše delo.
Lep pozdrav.«
Pripravila:
Urška Ožbolt
vodja Oddelka za komunalne dejavnosti
Franci Starbek dr. Jana Bolta Saje
vodja Urada za infrastrukturo direktorica občinske uprave
Nazaj na seznam