vodilna slika

Odgovore na vprašanja in pobude v skladu s Poslovnikom občinskega sveta Mestne občine Novo mesto pripravijo pristojni uradi občinske uprave.

Svetniki lahko svoja vprašanja oddate na povezavi.

Pred objavo jih potrdita direktor občinske uprave in župan.

901-0001/2024-209 Številne negativne posledice zaradi prevelikega števila vran v Novem mestu


Datum: 21. 03. 2024
Urad: Kabinet župana
Svetniška skupina: DeSUS - Demokratična stranka upokojencev Slovenije
Svetnik: Mag. Adolf Zupan

Vprašanja, pobude in pohvale

Na negativne posledice velikega števila vran v mestu Novo mesto sem opozoril že v svoji pobudi 06. 02. 2020. Tedaj sem navedel, da so me za sprejem nujnih ukrepov prosili številni občani, ki so navajali, da jim vrane:

1. z iztrebki močno onesnažujejo balkone, dvorišča, obešeno perilo, na prostem parkirana avtomobile (iztrebki zaradi svoje sestave trajno poškodujejo lak avtomobila)

2. že tedaj se je opozarjalo tudi, da vrane izpodrivajo iz njihovega bivalnega okolja manjše ptice in uničujejo njihova gnezda

3. da so iztrebki tudi po otroških igriščih, kar predstavlja ves čas tudi možnost okužb

4. vrane so že tedaj razmetavale smeti iz odprtih posod za odpadke

Posredovan mi je bil odgovor, da  je vrana sicer lovna vrsta, vendar učinkovitost ukrepanja onemogoča omejitev lova na območju urbanih oz. poseljenih območij  ( odgovor je pripravila Monika Gabrič Simon, višja svetovalka za odnose z javnostmi )

Odgovor je v bistvu nakazoval, da se ne bo ukrepalo v smeri, da bi se spremljalo število in prisluhnilo težavam prebivalcem Novega mesta.

V tem je iskati razloge, da je pritožb in nezadovoljstva zaradi problemov, navedenih pod točkami od 1 do 4 iz prvega odstavka zaradi vsako leto povečanega števila vran in izostanka reševanja te hudega problema še več.

To potrjujejo tudi predsedniki svetov KS Kandija Grm, Mestne Njive, Ločna Mačkovec, Drska in vodstvo Splošne bolnišnice Novo mesto. Njihove ocene stanja in pričakovanja so navedena v nadaljevanju.

V odgovoru na dopis v kabinet župana v.d. strokovnega direktorja SB Novo mesto dr. Boštjana Kersniča je zaznati, da se bo občina odzvala le tako, da bo problematiko posredovala Ministrstvu za kmetijstvo RS, ki naj bi bilo prisotno za ukrepanje.

Menim, da je tak pristop OU Mo Nm nezadosten, ki bi imel v posledici nadaljnje slabšanje stanja. Tega ne bi smeli dopustiti.

Zato predlagam, da:

1. Mo Nm pripravi temeljito analizo stanja in pristojnemu ministrstvu predlaga konkretne ukrepe ( sterilizacija in druge možne ), vključno z zahtevo njihovega vključevanja v ta problem

2. Na svoji spletni strani in v svojem glasilu občane informira, kam naj prijavijo škodo, ki jim jo bodo povzročile vrane

V nadaljevanju prilagam ocene stanja v posameznih krajevnih skupnostih in dopis v.d. direktorja SB Nm dr. Boštjana Kersniča.

 

Odgovor

MONM je o stanju in razmerah v preteklosti že obvestila institucije - Zavod RS za varstvo narave in Zvezo lovskih družin Novo mesto. Iz tedanje komunikacije z njihove strani je sklepati, da je razlog glede števila ptic predvsem v hrani, ki se nahaja na ekoloških otokih, oviro pri reševanju pa predstavlja omejitve lova na urbanem območju. Zadevo je ponovno pred kratkim urejala sodelavka za kmetijstvo na MONM in kot je bilo sporočeno,  je za vrane, ki so prisotne izven urbanega naselja, pristojna in zanje poskrbi Lovska družina Padež (odstrel). Za vrane, ki se nahajajo na javnih površinah, pa je pristojno Ministrstvo za kmetijstvo oz. Inšpektorat RS za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo območna izpostava Novo mesto, kamor je bil dne 21. 3. 2024 s strani MONM že podan dopis oz. pobuda v reševanje ter nujno ukrepanje, z natančnim opisom situacije, ki jo predstavljate. Slednji so edini pristojni in strokovni za podajo analiz in rešitev.
Za povračilo škod so navodila objavljena na povezavi Sektorja za lovstvo: https://www.gov.si/teme/skode-po-divjadi-in-izplacevanje-odskodnin/
Pri tem je potrebno ločiti ali gre za lovno ali nelovno območje. V primeru nelovne površine (parki, igrišča, avtomobili itd.), kot navajajo na omenjeni spletni strani, mora oškodovanec škodo prijaviti v treh dneh na krajevno pristojno območno enoto Zavoda za gozdove Slovenije. Informacije za povračilo škode bomo objavili tudi na spletni stani MONM.



Pripravila:
Monika Gabrič Simon,
vodja Kabineta župana po pooblastilu št. 1000-0009/2018-65 

 

mag. Gregor MACEDONI,
župan
 

Nazaj na seznam