Odgovore na vprašanja in pobude v skladu s Poslovnikom občinskega sveta Mestne občine Novo mesto pripravijo pristojni uradi občinske uprave.
Svetniki lahko svoja vprašanja oddate na povezavi.
Pred objavo jih potrdita direktor občinske uprave in župan.
902-0004/2024-185 Namestitev državne zastave vsaj ob državnih praznikih
Datum: 22. 02. 2024
Urad: Kabinet župana
Svetniška skupina: DeSUS - Demokratična stranka upokojencev Slovenije
Svetnik: Mag. Adolf Zupan
Vprašanja, pobude in pohvale
Prenašam pobude številnih naših občanov ( tem se pridružujem tudi sam ), da bi bilo bistveno izboljšati stanje izobešanja zastav vsaj ob državnih praznikih. Smiseln pa je tudi premislek, da bi na določenih predelih mesta ( na primer na Glavnem trgu ) zastave visele ves čas. Že vnaprej sporočam, da ne bom mogel sprejeti odgovora, da gre za zasebne stavbe in občina ne more posegati na te objekte, Verjamem, da bi s primerno komunikacijo doseglo dogovor o drugačnem ravnanju lastnikov. Morda je primerna tudi kakšna vzpodbuda z ponudbo enotne ureditve namestitve na vseh objetih, podaritev prve zastave in podobno.
To področje ureja poseben odlok. Predlagam, da se v občinsko glasilo vključi ustrezen prispevek s pozivom drugačnega – bolj skrbnega oz. zavednega ravnanja do pomena slovenske zastave. Pa tudi zastave EU. Verjetno pa ni nič narobe, da se v prizadevanja vključijo tudi inšpekcijske oz. redarske službe ( najprej opozarjanje, nato izrekanje kazni.
Izboljšanje stanja na tem področju bo zagotovo imelo širše pozitivne učinke. Zato se veselim odgovora, predvsem pa plana aktivnosti za realizacijo te pobude.
Odgovor
Izobešanje zastave Republike Slovenije ureja Zakon o grbu, zastavi in himni Republike Slovenije ter o slovenski narodni zastavi (Uradni list RS, št. 67/94) - ZGZH, izobešanje občinske zastave pa Odlok o grbu in zastavi Mestne občine Novo mesto (Uradni list RS, št. 85/2004).
ZGZH v 12. členu določa, v katerih primerih je zastava Republike Slovenije stalno izobešena (na poslopjih, v katerih je sedež predsednika republike, sedež državnega zbora, sedež državnega sveta in sedež vlade; na območju mejnih prehodov; na poslopju predstavništva Republike Slovenije v tujini in na prevoznih sredstvih, ki jih vodja predstavništva uporablja pri opravljanju uradne dolžnosti,; na ladjah in na drugih plovilih; z zastavo so označena tudi letala in druga javna prevozna sredstva), v 13. členu pa med drugim določa, da se zastava Republike Slovenije ob praznikih Republike Slovenije »izobesi na poslopjih, v katerih so uradni prostori državnih organov, organov lokalnih skupnosti, lahko pa tudi na drugih javnih objektih, na stanovanjskih hišah ter na drugih primernih krajih; zastava je izobešena ves čas praznikov”.
v 14. členu zakona je nadalje navedeno:
»Zastava je lahko izobešena:
1. ob mednarodnih srečanjih, športnih, kulturnih in drugih tekmovanjih, humanitarnih, vojaških in drugih prireditvah ter javnih shodih, na katerih se Republika Slovenija predstavlja oziroma katerih se udeležuje, v skladu s pravili in običaji takšnih shodov;
2. ob praznikih lokalnih skupnosti;
3. pri javnih manifestacijah, ki so pomembne za Republiko Slovenijo, in jih določi Vlada Republike Slovenije;
4. v drugih primerih, če uporaba zastave ni v nasprotju s tem zakonom.
Zastava je lahko izobešena za označevanje poslopij, v katerih so sedeži ministrstev ali drugih državnih organov in organov lokalne skupnosti.«
Zakon ne zavezuje k izobešanju zastav na stanovanjskih stavbah in ne predvideva sankcij za ne-izobešanje zastave Republike Slovenije. Zakon predvideva denarne kazni, če se simboli uporabljajo v obliki ali z vsebino, ki je v nasprotju z Ustavo Republike Slovenije oziroma zakonom; če se jih zavaruje ali uporablja kot znamko, model oziroma vzorec ter za označevanje blaga ali storitev in z namenom tržnega oglaševanja; če se uporablja simbole, ki so poškodovani ali po zunanjosti neprimerni za uporabo ali se jih uporablja v nasprotju z javnim redom ali tako, da se krni ugled Republike Slovenije.
Ob praznovanju 650. obletnice Novega mesta leta 2015 in ob Štukljevem letu leta 2018 je Mestna občina Novo mesto lastnike hiš na Glavnem trgu pozvala, da v jubilejnem letu na pročelja izobesijo zastave (ob 650. obletnici slovensko in občinsko, ob Štukljevem letu pa občinsko in posebno tematsko zastavo Štukljevega leta) in tako prispevajo k slovesnemu videzu mesta. Občina je v ta namen kupila zastave in drogove za zastave ter lastnike zaprosila za soglasje za izobešanje zastav. Večina je soglasje podala in tako prispevala k slavnostni podobi mesta, vsi pa se za izobešanje zastav niso odločili. Predvidoma bo naslednja priložnost za takšno slovesno podobo mesta 660. obletnica ustanovitve Novega mesta leta 2025.
Na Mestni občini Novo mesto želimo z dostojnim obeleževanjem nacionalnih in občinskih praznikov, jubilejev in drugih pomembnih priložnosti prispevati k nacionalni zavesti in med občani okrepiti pripadnost Novem mestu in Republiki Sloveniji. Ob obeleževanju tematskih let (650 Novega mesta, Jantarno leto, Štukljevo leto, 100 let novomeške pomladi) smo si prek tematskih številk občinskega glasila in organizacije vrste raznolikih dogodkov za vse generacije prizadevali v praznovanje vključiti čim več občanov in ta način širiti zavest o bogati kulturni dediščini Novega mesta, na katero smo lahko vsi skupaj ponosni. Verjamemo, da so zadovoljni in ozaveščeni občani najboljši promotorji svojega mesta in države in da je prava pot spodbujanje avtentične želje po izražanju nacionalnega ponosa.
Pripravila:
Mag. Nataša Jakopin,
podsekretarka za razvojne in mednarodne projekte
Monika Gabrič Simon,
vodja Kabineta župana po pooblastilu št.
1000-0009/2018-65
mag. Gregor MACEDONI,
župan
Nazaj na seznam