Odgovore na vprašanja in pobude v skladu s Poslovnikom občinskega sveta Mestne občine Novo mesto pripravijo pristojni uradi občinske uprave.
Svetniki lahko svoja vprašanja oddate na povezavi.
Pred objavo jih potrdita direktor občinske uprave in župan.
902-0020/2024-273 Dostop do stanovanjskih objektov ter zidanic v KS Mali Slatnik – območje Nove Gore
Datum: 11. 07. 2024
Urad: Urad za infrastrukturo
Svetniška skupina: Solidarnost
Svetnik: Uroš Lubej
Vprašanja, pobude in pohvale
Opozorilo na nezavidljiv položaj ljudi, ki živijo na območju Nove Gore (k.o. Smolenja vas 1481, par. št. 184/6, 183/4, 182/1 itd. oziroma hišne številke Petelinjek 1, Petelinjek 3 itd.) na območju KS Mali Slatnik. Krajani tu živijo v stanovanjskih objektih, ki imajo veljavna gradbena dovoljenja in plačane vse prispevke. Nekaj je tudi zidanic in drugih parcel. Celotno območje Nove Gore nima ustreznega cestnega dostopa do stanovanjskih hiš.
Situacija je kompleksna, saj je občinska cesta že leta v neuporabi, zaraščena in tudi nekategorizirana (vendar v lasti mestne občine). Krajani so prisiljeni uporabljati gozdno pot, ki pa delno poteka prek zasebnih parcel in jo občasno urejajo »na črno« in na lastne stroške. Tovrstna rešitev se jim ne zdi rešitev, saj je, kot je razvidno, v resnici nelegalna.
Situacijo sem si ogledal na terenu. S svojim vozilom sem se skušal zapeljati po navedeni gozdni poti, vendar sem se bil prisiljen po 10 metrih vožnje obrniti, saj sem se bal, da bi na svojem vozilu povzročil poškodbe.
Krajani imajo zaradi navedenega številne težave. Pričajo, da prihaja do okvar njihovih vozil, imajo težave z dostopom do poštnih storitev, dobavitelji kurilnega olja za ogrevanje ne želijo dostavljati goriva na lokacijo, tudi drugi izvajalci storitev ne želijo/ne morejo priti na območje, saj je cesta, še posebej v zimskem času in po neurjih izrazito težko ali celo ne-prevozna. Pozimi so težave s pluženjem. Krajane skrbi, kaj bi se zgodilo v primeru hujših zdravstvenih težav katerega izmed tu stanujočih itd.
Občinska uprava je bila sicer s strani enega izmed krajanov že obveščena o težavi. Občinska uprava je usmerila krajana v uporabo »nelegalne« gozdne ceste (na kateri izrecno piše »uporaba na lastno odgovornost), ki je občina ne more/ne sme urediti oziroma vzdrževati. Situacijo je skušala na dobronameren, vendar seveda začasen način reševati tudi krajevna skupnost.
Župana in občinsko upravo sprašujem naslednje:
1. Ali in kako lahko Mestna občina Novo mesto pristopu k reševanju navedene problematike? Kakšne so zakonske obveznosti, ki jih ima občina do krajanov.
2. Ali in kako je situacija rešena v prostorskih načrtih? Ali prostorski načrti predvidevajo dostop do objektov in na kakšen način je to urejeno?
3. Ali lahko krajani v doglednem času računajo na dolgoročno in legalno rešitev problematike (se pravi po cesti, ki bi potekala po veljavnih in kategoriziranih občinskih cestah)?
4. Kaj bi bilo potrebno storiti, da bi se za omenjene krajane našla dolgoročna, legalna rešitev, se pravi cestni dostop, ki je primerljiv z dostopi, ki jih ima do svojih stanovanjskih objektov velika večina občanov naše mestne občine?
Pobuda, da se poišče dolgoročno rešitev navedenih težav.
Odgovor
1. Območje Nove gore je v občinskem prostorskem načrtu Mestne občine Novo mesto obravnavano kot območje razpršene poselitve. Za razpršeno poselitev je značilno, da se je nenačrtovano oblikovala preko daljšega časovnega obdobja, pogosto kot zaokrožena vinogradniška območja z zidanicami, hrami, vinotoči, vinskimi kletmi, posamičnimi stanovanjskimi stavbami in kmetijami. Ker takšna poselitev ni sestavina načrtovanih območij naselij, se dopuščajo individualne oblike zagotavljanja minimalne komunalne opremljenosti. Lastniki nepremičnin so zato sami dolžni zagotavljati tudi primeren dostop do javne ceste, ki je v primeru Nove gore relativno oddaljena. Občina je s problematiko seznanjena, vendar ni njena dolžnost zagotoviti dostopa do objektov v zasebni rabi temveč si mora lastnik urediti dostop v sklopu gradbenega dovoljenja, kar je bilo lastnikom tudi že pojasnjeno. Občina je po zakonu o cestah dolžna urejati kategorizirane občinske ceste, katere pa do tega zaselka ni.
2. Zaradi navedenega v prostorskem aktu do omenjenega območja javna cesta ni načrtovana.
3. Občani lahko uporabljajo vse kategorizirane občinske ceste kot tudi zemljišča v lasti MONM, ki so urejena na način, da omogočajo prehodnost v prostoru oziroma javno dobro v obstoječem stanju. Lahko pa imajo urejeno služnost za dostop z lastniki zemljišč v zasebni rabi, po katerih dostopajo. Izgradnja občinske kategorizirane ceste do omenjenega zaselka ni v načrtih občine.
4. Občani so v sklopu gradbenega dovoljenja že navedli dostop do njihovih parcel, kar pomeni, da jih lahko na ta način tudi uporabljajo. Sicer pa trenutno obstaja makadamska pot, ki poteka delno po občinski parceli, delno po privatni, v celoti pa je kategorizirana kot gozdna cesta, iz česar se bo letos omenjena pot tudi obnovila. Obstaja tudi pot skozi gozd proti naselju Sela pri Ratežu v dolžini ca. 600 m, katera pa je gozdna cesta in v trenutnem stanju prevozna samo s terenskimi vozili in ni primerna za vsakdanji dostop. Je pa na podlagi 18. člena Pravilnika o gozdnih prometnicah (Uradni list RS, št. 4/09) dopustno, da gozdne ceste poleg lastnikov gozdov lahko uporabljajo tudi drugi uporabniki na lastno odgovornost. Zavod v sodelovanju z lastniki gozdov in občino, določi in označi režim uporabe gozdne ceste.
Pripravil:
Igor Tomažin
strokovni sodelavec za investicije
Izidor Jerala
podsekretar za prostorsko načrtovanje
Špela Bele Zatežić
vodja Oddelka za investicije
Franci Starbek dr. Jana Bolta Saje
vodja Urada za infrastrukturo direktorica občinske uprave
Nazaj na seznam