vodilna slika

Odgovore na vprašanja in pobude v skladu s Poslovnikom občinskega sveta Mestne občine Novo mesto pripravijo pristojni uradi občinske uprave.

Svetniki lahko svoja vprašanja oddate na povezavi.

Pred objavo jih potrdita direktor občinske uprave in župan.

902-0027/2023-84 Delež občine pri financiranju storitev programov za šolske in predšolske otroke


Datum: 13. 07. 2023
Urad: Urad za družbene dejavnosti
Svetniška skupina: Solidarnost
Svetnik: Uroš Lubej

Vprašanja, pobude in pohvale

Tudi po drugih občinah je precej govora o problematiki programov za šolske in predšolske otroke, ki jih na tak ali drugačen način financirajo občine; problem seveda nastane v tem, ker so nekateri programi plačljivi in v tem smislu tudi nedosegljivi za socialno ogrožene družine; prosil bi, da se do septembrske seje v odgovoru na njegovo svetniško vprašanje dobi podatek o tem kakšen je delež občine pri financiranju teh storitev oz. teh programov in v kakšnem deležu se to so financira da bi lahko potem mogoče lažje razmislili o kakšnih nadaljnjih pobudah.

Odgovor

Osnovni program vrtca je javno veljavni program Kurikulum za vrtce, ki ga izvajajo vrtci v vseh oddelkih. Poleg dejavnosti Kurikula in vnašanja sodobnih pristopov dela z otroki v vrtcih izvajajo še številne obogatitvene in nadstandardne dejavnosti.

V predstavitveni publikaciji, s katero se seznanijo vsi starši kot tudi člani Sveta Zavoda, so predstavjene vse obogatitvene dejavnosti, ki so brezplačne za vse otroke in ponujene vsem za vse starosti, kot tudi plačljive dejavnosti – nadstandardne, ki so ponujene po želji staršev. 

Obogatitvene dejavnosti so dejavnosti, ki sodijo v izvedbeni kurikul vrtca. So vsebinska popestritev osnovnega programa in se razlikujejo med enotami vrtca ter oddelki. Vrtci jih uvajajo premišljeno in strokovno, pri tem upoštevajo otrokove izkušnje, starost, zrelost, interes in razvojne potrebe. Načrtujejo in izvajajo jih strokovni delavci vrtca, nekatere pa tudi v sodelovanju z zunanjimi izvajalci. Te dejavnosti potekajo v okviru programa vrtca in so za starše v celoti brezplačne.

Vse morebitne stroške posameznih dejavnosti plača vrtec iz cene programa in so za starše brezplačni.

Nadstandardne dejavnosti so običajno organizirane za otroke drugega starostnega obdobja in so za starše dodatno plačljive. Izvajalci teh dejavnosti so zunanje ustanove in potekajo v oziroma izven vrtca ter igrišča vrtca. Po potrebi vrtec zagotovi organizacijo, spremstvo ter varnost otrok, ob slabem vremenu po potrebi tudi avtobusni prevoz. Na prvem roditeljskem sestanku vzgojitelj seznani starše z dejavnostjo in predvidenimi stroški plačila. Starši svojo odločitev o vključitvi otroka potrdijo z vpisom v dejavnost. Nadstandardne dejavnosti plačajo starši izven cene vrtca, razen izjem, ki jih financira Zavod NM oz. MO NM (plavalni tečaj, drsanje). Starši, ki tega stroška ne zmorejo plačati, vložijo vlogo za pomoč na Sklad vrtca, ki je ustanovljen za ta namen, socialno ogroženim staršem vrtci pomagajo tudi z donacijami, z možnostjo plačil na več obrokov, z zbiranjem sredstev s strani staršev, z zbiranjem sredstev na bazarjih, prodajo kosil, z iskanjem botrstva in ipd.

Delež pri financiranju obogatitvenih dejavnosti, ki ga sofinancira MO NM, je vsakokratni delež, ki ga sofinancira pri sorazmernem plačilu cene programa vrtca za vsakega otroka. Vrtci so sporočili, da ne zaznavajo nobenih težav pri izvajanju dejavnosti, tako obogatitvenih kot tudi nadstandardnih in je poskrbljeno za vse otroke.

Osnovne šole izvajajo obvezni in razširjeni program. Obvezni program obsega obvezne predmete, izbirne predmete, ure oddelčne skupnosti in dneve dejavnosti, to so kulturni in naravoslovni dnevi, ki so za starše plačljivi.

Razširjeni program obsega podaljšano bivanje, jutranje varstvo, dodatni pouk, dopolnilni pouk, interesne dejavnosti, pouk neobveznih izbirnih predmetov in druge dejavnosti, ki jih šola določi z letnim delovnim načrtom. Šola izvaja del obveznega programa in drugih dejavnosti kot šolo v naravi. Šola v naravi je organizirana oblika vzgojno-izobraževalnega dela, ki poteka strnjeno tri ali več dni izven prostora šole in je zato tudi najdražja.

Vse OŠ v MO Novo mesto smo povprašali, kateri programi so nedosegljivi za socialno ogrožene družine in se jih učenci ne morejo udeležiti, ker jih starši ne morejo plačati.

V odgovorih, ki smo jih prejeli, šole navajajo, da takšnih programov, ki bi bili socialno ogroženim družinam nedosegljivi, nimajo, in da zaradi denarja do sedaj še noben učenec ni bil prikrajšan za šolo v naravi ali za dneve dejavnosti.

Kadar starši finančno ne zmorejo plačati obveznosti, šola pomaga s sredstvi šolskega sklada, iz prispevkov raznih donatorjev, včasih pa sredstva šola pridobi tudi iz razpisov od različnih fundacij, z zbiranjem papirja in dobrodelnimi prireditvami. Za šolo v naravi vse OŠ prejmejo tudi namenska sredstva ministrstva, ki jih namenijo učencem iz socialno šibkih družin, za naravoslovne in kulturne dneve pa sredstva prejmejo tudi od MO Novo mesto.

 

Pripravili:

Suzana Potočar,

višja svetovalka

 

Tončka Novak,

podsekretarka

 

 

Ivica Menger,                                                                      dr. Jana Bolta Saje

p.p. vodja urada za družbene dejavnosti                                    direktorica

 

Nazaj na seznam