Pot posvetitve – nekoč in danes! Simbolika Mozartove opere Čarobna piščal
dne 18. 12. 2019, 18:00
Lokacija: Knjižnica Mirana Jarca, Trdinova čitalnica
V 19. stoletju je v krogu Mozarta in njegovih prijateljev nastala opera Čarobna piščal.
Manj znano je, da to ni samo veličastna opera v več dejanjih z lepo zgodbo, ampak tudi glasbeno delo, polno simbolnih sporočil.
Gledano od zunaj vsaka pot posvetitve nosi ogrinjalo in značilnosti svoje dobe. Materializem je to pot zabrisal na način, da je človeka usmeril na mnoštvo dobrin in informacij ter ga povsem zaposlil z zunanjostjo stvari. Na trenutke se zdi, da je znanje o poti posvetitve mit iz preteklih kulturnih obdobij in da posvetitev danes ni več mogoča.
Kaj v bistvu razumemo pod pojmom posvetitev?
Posvetitev razumemo kot psihološko-duhovni proces, ki vodi pripravljenega človeka skozi strukturno spremembo v višje zavedanje. Spremlja jo notranji boj, ki ga povzroča konflikt dveh nasprotujočih si teženj v človeku, obenem pa tudi velika moč (pomoč), ki v obliki vitalne energije priteka v telo kandidata, če ji dovoli učinkovati.
Posvetitev pomeni tudi postati celovit, ozdravljen, zaceljen. Ta namera kaže na to, da človeku v osnovi nekaj manjka. Ponavljajoč se nemir in nezadovoljstvo ga opozarjata, da mora še nekaj najti in dokončati ter izpolniti delo, ki zadeva njegov duhovni razvoj.
Prisrčno vabljeni!
Vstop je prost!