Teden znanstvene fantastike in fantazije v novomeški knjižnici
datum: 19. 05. 2025
V novomeški knjižnici ta teden poteka Teden znanstvene fantastike in fantazije. Ob tej priložnosti jih bosta obiskali mladi ustvarjalki fantazijskih romanov Julija Lukovnjak in Lucija Lenarčič Bošnjak, v sodelovanju z Razvojnim centrom Novo mesto in Centrom Noordung pa bodo v knjižnici potekale tudi zanimive aktivnosti za vso družino.
V torek, 20. maja, med 11. in 18. uro ljubitelje vesolja in sodobne tehnologije vabijo na virtualni sprehod po mednarodni vesoljski postaji v izvedbi Centra vesoljskih tehnologij Hermana Potočnika Noordunga. Obiskovalci bodo na ta način za nekaj trenutkov lahko stopili v čevlje astronavta in si ogledali Zemljo iz vesolja.
V sredo, 21. maja, ob 18. uri vabijo na pogovorni večer z mladima ustvarjalkama fantazijskih romanov Julijo Lukovnjak in Lucijo Lenarčič Bošnjak, ki sta svoj prvi fantazijski roman pisali že v zgodnjih najstniških letih in bosta obiskovalce popeljali v svoj svet neskončne domišljije. Julija Lukovnjak je diplomirala iz filozofije ter primerjalne književnosti in literarne teorije, trenutno pa je magistrska študentka filozofije. Njenemu prvencu Imaginarni svetovi Edgarja Kaosa, ki je bil le uvod v veliko, nevarno in razburljivo čarobno popotovanje, sta sledila še fantazijska romana Svet je senca (Edgarja Kaosa) in Živa tema Edgarja Kaosa od predvidenih petih knjig serije romanov o tem junaku. Lucija Lenarčič Bošnjak je gimnazijka in strastna bralka zgodb, ki je s štirinajstimi leti spisala svoj prvi roman Nikdar enaka. Njena fantazijska pripoved govori o dekletu Elyri, ki s svojo skrivnostno preteklostjo išče sebe in svoj prostor v svetu, kjer vladajo magične, senčne sile. Zgodba ni le fantazijska pustolovščina, temveč tudi globoko razmišljanje o življenju, notranjih bojih in preseganju ovir.
V četrtek, 22. maja, med 10. in 18. uro bo za pestro dogajanje v časopisni čitalnici knjižnice poskrbel Razvojni center Novo mesto. Ljubitelji tehnologije in robotike vseh starosti bodo lahko spoznali delovanje in programiranje robotske roke DOBOT, ki se uporablja tudi v industriji, ter preizkusili osnovne funkcije robota, kot so premikanje in prijemanje predmetov ter senzorično zaznavanje in odzivanje. Izvedeli bodo več o Lego Spike sistemu in si ogledali, kako s pomočjo senzorjev, motorjev in programiranja robot samostojno reši Rubikovo kocko, preko VR očal pa bodo doživeli virtualni obisk Mednarodne vesoljske postaje in izkusili, kako je biti astronavt.
Isti dan ob 17. uri otroke od 12. leta starosti vabijo tudi na delavnico Lego robotike v izvedbi Razvojnega centra Novo mesto, na kateri bodo udeležencem predstavili osnove sestavljanja in programiranja Lego robotov. Mladi bodo lahko sami sestavili in programirali preprostega robota ter spoznali osnovne principe senzorske interakcije in gibanja. Na delavnico se je potrebno prijaviti na Oddelku za mladino ali na 07/393 46 65, saj je število udeležencev omejeno.
Vabljeni k obisku dogodkov ter izposoji znanstveno-fantastične in fantazijske literature ter filmov, dostopnih preko spletnih portalov Baza slovenskih filmov in Kanopy. Ves teden bo potekal tudi kviz na FB strani knjižnice, v petek pa bodo izžrebali nagrajenca, ki bo prejel družinsko vstopnico za obisk Centra Noordung.
nazaj