Novomeška knjižnica bo na pročelju gostila umetniško delo Privlačna sila
datum: 15. 03. 2021
Galerija Simulaker bo poskrbela za novo vizualno poslastico, ki jo boste tokrat opazovali na pročelju Knjižnice Mirana Jarca od 16. do 28. marca 2021. Otvoritev projekcije, ki bo služila kot razstava in je nastala pod prsti mlade umetnice Maruše Meglič, bo 16. marca ob 19. uri, na ogled bo pa vsak dan med 18. in 21. uro.
Samostojna razstava Maruše Meglič je del nagrade PS37, ki jo je v letu 2019 podelila Galerija Simulaker. Z umetniškim delom Privlačna sila v obliki videa raziskuje vizualno poetiko delovanja osnovnih fizikalnih sil na različne materiale. V majhnih, nadzorovanih okoljih umetnica ustvarja pogoje, kjer srečanje dveh ali več elementov sproža preproste reakcije. Ta okolja se skozi estetiziran pogled kamere preoblikujejo v fluidne krajine z nadrealistično atmosfero. Umetnico pri delu navdihujejo vizualne, fizikalne in semantične lastnosti materialov in predmetov iz vsakdanjega življenja. A vendar ji prav ti netipični 'umetniški' materiali, ki jih najdemo v kozmetičnih, živilskih in gradbenih trgovinah, omogočajo zanjo značilen izraz.
Pri razstavi Privlačna sila, ki se odvija kot projekcija v javnem prostoru na pročelju Knjižnice Mirana Jarca, igra pomembno vlogo metamorfoza. Makro posnetki majhnih okolij se predrugačijo z izredno povečavo video projekcije. S to gesto ta ista okolja postanejo nekaj nadnaravnega, morda celo grozečega, saj nas opominjajo, da smo navsezadnje mi tisti majhni opazovalci velikih, nevidnih sil in zakonitosti, ki krojijo naše izkustvo. Pogled skozi povečavo nudi voajerske užitke, ki okrepijo senzorično in taktilno izkustvo teh fizikalnih dogodkov. Pri tem pa je pomembno izpostaviti atmosfero samega videa, ki se z avtorsko zvočno opremo Zergona [Aleš Heing] dopolnjuje. Ta je za projekcijo posnel šume materialov in predmetov, ki so v videu uporabljeni kot rekviziti. Prav z zvočnimi informacijami se gledalcu še bolj približa taktilno izkustvo in vzdušje videa, ki skupaj tvorita svojevrstno zvočno krajino.
Maruša Meglič je leta 2018 magistrirala na oddelku za slikarstvo na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani. Svoja dela je predstavila na več skupinskih in samostojnih razstavah tako v lokalnem kot tudi v mednarodnem prostoru: Pod pritiskom (Škuc, 2020), Success is looking for a good place to stay (DLUL, 2019), Trude Johansen & Maruša Meglič (MGLC, Ljubljana, 2018), Every Man Is A Lonely Island (Galerija Alkatraz, Ljubljana, 2018), Skin Deep (HOoST, Ljubljana, 2017), Warm Heart Faint of Heart (Chalton Gallery, London, 2016), Umetnik potrebuje le malo (KIOSK Kino Šiška, Ljubljana, 2015), Nekaj rožnatega (Bežigrajska galerija, Ljubljana, 2013). Je prejemnica Nagrade Essl Art Award CEE 2015.
Zergon [Aleš Hieng] je DJ, glasbeni producent in zvočni umetnik iz Ljubljane. Je član kolektiva Synaptic Crew in med drugim tudi deluje na področju avdio-vizualnih performansov in na širokem polju DIY elektronike. Z umetnico Robertino Šebjanič je sodeloval pri avdio-vizualnem projektu echo 10-9. Je so-avtor trajajoče zvočno-kemijske instalacije Time Displacement - Chemobrionic Garden v sodelovanju z Robertino Šebjanič in Ido Hiršenfelder, ki je bila leta 2016 razstavljena na festivalu Ars Electronica v Linzu, v okviru razstave Radical Atoms. Z omenjenima umetnicama je tudi soavtor zvočne instalacije Sound Disposition - Crystal Gardens.
https://soundcloud.com/zergonn/
https://zergon.org/
Kurator razstave: Adrijan Praznik
Obrazstavno besedilo: Adrijan Praznik
Producent razstave: Galerija Simulaker / LokalPatriot
Projekt so podprli: Ministrstvo za kulturo RS in Mestna občina Novo mesto