vodilna slika

Odgovore na vprašanja in pobude v skladu s Poslovnikom občinskega sveta Mestne občine Novo mesto pripravijo pristojni uradi občinske uprave.

Svetniki lahko svoja vprašanja oddate na povezavi.

Pred objavo jih potrdita direktor občinske uprave in župan.

900-0005/2022 - 511 Izgradnja rolkarsko/kolesarskega poligona oz. skateparka – vključitev ključnih deležnikov v izvedbo projekta


Datum: 07. 07. 2022
Urad: Urad za družbene dejavnosti
Svetniška skupina: Solidarnost
Svetnik: Maja Žunič Fabjančič

Pobuda

V dveh letih, ko je Novo mesto ostalo brez skateparka, se je ta šport še bolj uveljavil, postal celo olimpijska disciplina, vse več pa je mladih na skirojih, rolkah, bmx-ih, ki se vozijo po javnih površinah. Pri urjenju veščin uporabljajo tudi javne objekte in jih kdaj tudi nehote poškodujejo, hkrati pa je to lahko nevarno za njih in druge v okolici, zato je nujno, da se takoj – že letos pristopi k izgradnji novega poligona ter se v celoten proces določitve lokacije in izgradnje vključi Športno društvo Kriza, ki združuje uporabnike teh površin.

Leta 2020 je bil odstranjen skatepark na Loki in uradni odgovor MONM na pobudo (900-19/2020 – 323 Pobuda za ureditev zunanje športne infrastrukture in razvoj različnih športnih aktivnosti), da se čimprej pristopi k izgradnji novega je bil, da bo zgrajen nov objekt, ki bo umeščen v novo športno strategijo in še: »razvoj novega objekta bo bistveno lažji, če bomo v Novem mestu imeli aktivnega sogovornika – društvo, ki bi združevalo ljubitelje te dejavnosti«.

Športno društvo Kriza, ki združuje ljubitelje novih urbanih športov (rolkarje, voznike bmx ipd.) so obudili novi uporabniki in starši mladih uporabnikov. S peticijo (Novomesto potrebuje skatepark! Dostopna na: https://www.peticija.online/novo_mesto_potrebuje_skatepark), ki jo je v enem mesecu podpisalo 435 oseb, so izkazali velik interes in potrebo po tem objektu.

Predlagam, da se v sam proces realizacije projekta skatepark takoj, že v začetni fazi vključi tudi uporabnike oz organiziran del uporabnikov v Športnem društvu Kriza tako pri identifikaciji ustrezne lokacije, kot tudi kasneje pri sami izvedbi projekta. Namreč, združujejo strokovno znanje in imajo že narejene vse študije, poznajo dobre in slabe prakse izgradnje skateparkov v Sloveniji in tujini in zato lahko ključno prispevajo pri izgradnji skateparka, ki bo varen, uporaben za najširšo skupino uporabnikov in z najmanj birokratskimi in postopkovnimi zapleti.

Glede na poročanje Dolenjskega lista (19. 5. 2022: Olimpijsko, a ne v Novem mestu) je razvidno, da načrtuje MONM skatepark umestiti v okvir izgradnje mostu v Mačkovcu v 3. razvojno os. Večina uporabnikov, ki so združeni pod okriljem ŠD Kriza je mladoletnih in prihaja iz dela mesta, kjer so večja blokovska naselja in druge soseske z mladimi družinami (Drska, Šmihel-Regrča vas, Grm…) zato bi bilo smotrno še enkrat razmisliti o lokaciji, da bodo lahko v največji meri uporabniki sami dostopali do objekta (namesto, da jih vozijo na lokacijo starši z avtomobili in še dodatno prispevajo k povečanju prometa). Dodaten argument je tudi ta, da se začetek izgradnje 3. razvojne osi zamika zaradi odločitve Upravnega sodišča in izgube gradbenega dovoljenja (DL, 7. 7. 2022: 3. razvojna os: Dars ostal brez gradbenega dovoljenja).

Predlagam, da občina še v tem letu poišče vire in začne z gradnjo športnega objekta na bolj ustrezni lokaciji oz. blizu sredin z večjim številom mladih družin in v dogovoru s ključnimi deležniki oz. uporabniki.

Odgovor

Mestna občina Novo mesto pozdravlja ponovno obuditev Športnega društva Kriza, saj je že v letu 2020 pozvala k oblikovanju društva, ki bi bilo aktivni sogovornik pri razvoju tovrstnih športov in zanje primernih objektov. V juliju je na občini potekal prvi sestanek o aktivnostih in načrtih društva ter sodelovanju oziroma podpori občine pri njihovih projektih. Prvi dogodek za javnost je bil ob podpori občine izveden v času Evropskega tedna mobilnosti.

Na sestanku je pogovor tekel tudi o projektu izgradnje ustreznega skate parka. Mestna občina ima interes za zagotovitev pogojev, ki bi omogočali razvoj tega športa, največji izziv pa predstavljata lokacija in finančna sredstva. Optimalni poligoni, ki ustrezajo osnovnim standardom in zdržijo nekaj desetletij, namreč obsegajo najmanj 1.000 m2 in dosegajo cene okrog štiristo tisoč evrov. Mestna občina skate park namerava umestiti v okvir izgradnje večnamenske brvi ob 3. razvojni osi, kjer bo na voljo površina večjega obsega, na katero bo skladno s prostorskim načrtom možno umeščati tovrstne vsebine. Preučili bomo tudi druge morebitne primerne lokacije, vendar v proračunih občine za leti 2022 in 2023 sredstva v takem obsegu niso planirana.

 

Pripravila:

Meta Retar Kramar, mag.                                            dr. Jana Bolta Saje

vodja Urada za družbene dejavnosti                           v. d. direktorice                                                                                                                  

Nazaj na seznam